Turistika

Prodáváme turistické vizitky a deníky, mapy, pohlednice, poštovní známky a další drobné suvenýry. Návštěvníkům je také k dispozici venkovní mapa okolí Holan.

Známá i skrytá filmová místa

HOLANY

Historické drama Mág z roku 1987 se natáčelo v Holanech u Barbořina kamenného mostu a v záběrech se objevuje také Valdštejnská alej.

V roce 2018 Holany proslavil lyrický snímek či thriller Hastrman (režie Ondřej Havelka) v hlavní roli s Karlem Dobrým. V Hastrmanovi vyniká romantické okolí Holan s rybníky a kopci. Film se natáčel v Holanech, u Novozámeckého rybníka, v Zahrádkách, na Ronově, u Dolanského rybníka, u Koňského rybníka a na dalších místech. Ve snímku se objevují také magické záběry od vyhlídky Smrtky u Stvolínek. Film získal Českého lva za nejlepší kameru.

Záběry z Holan se objevují také v pohádce Hodinářův učeň z roku 2019 (režie Jitka Rudolfová), dům Holany čp. 90.

Knižní bestseller Hany Proškové Dům u jezera inspiroval filmaře k natočení detektivního filmu Případ dvou manželek. Natáčení probíhalo v okolí našich rekreačních středisek přímo u Milčanského rybníka v roce 2019 v režii Lucie Bělohradské. Měli jsme tak možnost být osobně u natáčení některých scén a pomoci filmařům se zapůjčením rekvizit (lodiček, šlapadel, pádel a dalších drobností). V hlavní roli Viktor Preiss a David Matásek. Dále zde hráli M. Finger, L. Vlasáková, L. Zahradnická, K. Heřmánek ml., P. Motloch, J. Novotný, M. Šenkyřík.

ZAHRÁDKY

V obci Zahrádky se nachází zámek, který dříve sloužil také jako školící středisko Univerzity Karlovy pro cizince. V roce 2003 však areál vyhořel. Jestli si vzpomínáte, tak v „Básnících“ zmiňuje usměvavý černoušek Mireček, že tak dobře česky se naučil právě v Zahrádkách.

SKALICE U NOVÉHO BORU, SKALICKÁ JESKYNĚ

Ve Skalické jeskyni se natáčely dvě vydařené pohádky, a to Z pekla štěstí (1999) s Michaelou Kuklovou a Miroslavem Šimůnkem a pohádka Peklo s princeznou (2009) v hlavní roli s Jiřím Mádlem a Terezou Voříškovou-Ramba.

PEKELNÉ DOLY (NYNÍ MOTORKÁŘSKÝ KLUB)

Mezi Svitavou a Velenicemi se nachází několik málo známých podzemních prostor. Tzv. Lindavské komory – za války nacistická továrna Nautilus, pak sklady zeleniny, nyní motorkářský klub Pekelné doly. Pořádají se zde kulturní akce pro děti i dospělé. Je zde unikátní váha, která váží hříchy. Tyto jeskyně se nejvíce proslavily jako peklo  v pohádce S čerty nejsou žerty (1985). Právě zde úřadoval mocný Lucifer v podání Karla Heřmánka.

Natáčely se zde také dvě krásné novodobější pohádky Nejkrásnější hádanka (Zdeněk Troška, 2008) a Princezna a písař (Karel Janák, 2014).

Zajímavost: V Pekelných dolech se natáčejí četné spoty a reklamy. Majitel vzpomíná, jak se zde při natáčení předvolebního spotu ztratila krajta a objevila se až po půl roce. Nikomu není jasné, čím se celou dobu živila. Žádný návštěvník se prý nepohřešoval.

HAMR NA JEZEŘE

Pohled přes hladinu Hamerského rybníka upíral nerudný Jaroslav Marvan ve filmu Dovolená s Andělem (1952). V pozadí se objevuje silueta nádherných kopců s Děvínem. Mnoho dalších záběrů z tohoto filmu bylo však natáčeno v Jevanech u Jevanského rybníka, což je nedaleko Říčan u Prahy. V Jevanech se nacházela a dodnes nachází pověstná filmová Zotavovna Jezerka. Známá skokanská věž byla točena u Horeckého rybníka ve Stráži pod Ralskem.

ÚSTÍ NAD LABEM

V Ústí n.L. se odehrává děj románu Vladimíra Párala Soukromá vichřice (1967, režie Hynek Bočan) či Mladý muž a bílá velryba (1978, režie Jaromil Jireš) s Janou Brejchovou, Ivanem Vyskočilem a Eduardem Cupákem. Soukromá vichřice byl filmový debut Daniely Kolářové, která v té době studovala 3. ročník pražské DAMU.

Z novějších filmů se zde v roce 2005 natáčelo drama s Ondřejem Vetchým a dalším skvělým obsazením Milenci a vrazi, režie Viktor Polesný.

Krásný film, který byl točen částečně také v Ústí n.L., se jmenuje Zapomenuté světlo (1996) s Boleslavem Polívkou a Veronikou Žilkovou.

V roce 2016 vzniklo válečné drama Tenkrát v ráji, které využilo pro znázornění vybombardované ulice část ústeckých Předlic.

Zajímavost: V městské části Krásné Březno se nachází ústecká zoologická zahrada o rozloze 26 ha, která chová téměř 1200 kusů zvířat, mj. slona indického, lvy konžské, žirafy Rotschildovy, orangutany bornejské… a kde se mimo jiné točil v r. 1989 rodinný film Marie Poledňákové Dva lidi v ZOO v hlavní roli s Miroslavem Macháčkem.

ZÁMEK LEMBERK

Na zámku Lemberk se točilo mnoho filmů a pořadů. Uvádíme alespoň některé z nich.

V roce 1951 zde režisér Martin Frič točil všem známou filmovou historickou komedii Císařův pekař a Pekařův císař. Pro tento film byl zapůjčen lemberský mobiliář.

V roce 1996 zde vznikl televizní soutěžní pořad O poklad Anežky České, který uváděl Marek Eben s Klárou Doležalovou.

Filmové historické drama Francie s názvem Adolphe zde vzniklo v roce 2002. Zahráli si v něm také čeští herci Marek Vašut a Otakar Brousek.

V roce 2003 se na Lemberku točila filmová pohádka Čert ví proč (režie Roman Vávra) v hlavních rolích s Jiřím Lábusem, Táňou Pauhofovou, Borisem Hybnerem, Janem Budařem, Pavlem Liškou a dalšími.

Další dokumentární pořady, které se váží k zámku Lemberk, jsou Poutní místa (2005) s Josefem Somrem a Ladislavem Lakomým, Toulavá kamera (2010) či Cyklotoulky z roku 2011 s Michalem Jančaříkem.

V roce 2007 se zde točil ruský historický válečný film Srdce nepřítele (2009) s režisérem Alexandrem Vysokovskim.

V roce 2011 na zámku Lemberk vznikala pohádka Tajemství staré bambitky s Tomášem Klusem v hlavní roli.

V poslední době se zámek proslavil zejména díky komedii Poslední aristokratka z roku 2019. Jedná se o adaptaci stejnojmenného humoristického románu Evžena Bočka. Režie Jiří Vejdělek, skvělé obsazení herců – Hynek Čermák, T. Wilhelmová-Dyková, Yvona Stolařová, Eliška Balzerová, Pavel Liška a další. Zámek je zachycen v zimní podobě a nese filmový název Kostka.

ZUBRNICE U ÚSTÍ N.L.

Zubrnice jsou vesnickou památkovou rezervací, od r. 1987 skanzenem lidové architektury.

Na zubrnickém nádražíčku vznikla v r. 2001 podstatná část retrofilmu Rebelové, režie Filip Renč. V roce 2016 přijel v historickém seriálu Já, Mattoni herec David Švehlík se svou lokomotivou na nádraží v Giesshüblu  nebo li v Zubrnicích.

V Zubrnicích a okolních loukách se odehrává pohádka Dešťová víla (2010, rež. Milan Cieslar) s Vicou Kerekes.

MÁCHOVO JEZERO

Máchovo jezero si pro několik záběru do filmu Dovolená s Andělem s Jaroslavem Marvanem v hlavní roli vybral v roce 1952 režisér Bořivoj Zeman.

V roce 2011 zde režisér Jan Hřebejk natáčel drama Nevinnost s hvězdným obsazením s Ondřejem Vetchým, Aňou Geislerovou, Hynkem Čermákem, Annou Linhartovou a dalšími.

Máchovo jezero je u filmařů velmi oblíbené. Objevilo se také v mnoha seriálech Vyprávěj, Křeček v noční košili, Bylo nás šest, Rapl nebo v cyklu Nevinné lži. V jezeře se dokonce koupala filmová Lída Baarová (film z roku 2016, režie Filip Renč).

Ve snímku Hastrman (2018) ukazuje baron Johann Salmon de Caus Katynce, jak umí chodit a tančit na vodní hladině Máchova jezera.

ZŘÍCENINA HRADU JESTŘEBÍ

Ke vstupu do zříceniny hradu Jestřebí přicházejí rekreanti na svém výletu ve filmu Dovolená s Andělem z roku 1952.

Novozámecký rybník u Zahrádek

Pohled z hráze Novozámeckého rybníka můžete najít ve snímku Hastrman (2018) režiséra Ondřeje Havelky. Hastrman se natáčel také v kostele sv. Barbory v Zahrádkách. V kostele probíhá ve filmu mše se všemi vesničany.

V pohádce Nesmrtelná teta (1993) s Jiřinou Bohdalovou, Filipem Blažkem, Jaromírem Hanzlíkem a dalšími můžete vidět Mnichovskou průrvu, kanál ze 14. nebo 15. st., který přivádí vodu do Novozámeckého rybníka.

ČESKÁ LÍPA

V roce 1977 zde natočila několik záběrů režisérka Věra Šimková-Plívová do filmu Jak se točí Rozmarýny s Ivou Janžurovou a v roce 1971 Č. Lípu využil režisér

Juraj Herz do filmu Petrolejové lampy.

Hotel Merkur si nedávno zahrál ve třídílném televizním filmu Hořící keř (2013) o Janu Palachovi.

HRADČANY  –  RALSKO (bývalé voj. letiště)

Za obcí Hradčany uhýbá nenápadná cesta ze silnice doprava. Cesta nás dovede na rozlehlé prostranství bývalého vojenského letiště, ze kterého až do r. 1989 vzlétaly sovětské stíhačky. Když mineme areál dřevařských závodů, objeví se po chvíli veliký hangár. Právě zde je letecká základna českých letců ve filmu Tmavomodrý svět (2001) Jana Svěráka. Dokladem natáčení jsou i zbytky anglických nápisů na zdech objektů. Na kraji letiště stojí za to vylézt na jeden z úlů a pokochat se krásným výhledem na vrch Ralsko, který se také objevuje v záběrech filmu.

Zajímavosti z natáčení: film stál na české poměry neuvěřitelných 230 miliónů korun – Ondřej Vetchý dostal v průběhu natáčení přidáno 30%, protože musel plavat v moři, kde byli žraloci.

V současné době zaujal filmový svět silný příběh malého židovského chlapce Josky s názvem Nabarvené ptáče (2019, režie Václav Marhoul). Koprodukční snímek byl mimo jiné natáčen v lesích kolem Ralska. Hlavní roli ztvárnil Petr Kotlár.

SKALNÍ HRAD SLOUP

Nacházejí se zde schody vedoucí do nitra skály. Právě tudy scházel Petr Máchal (Vladimír Dlouhý) se svým čertovským kamarádem Jankem (Ondřej Vetchý) do pekla v oblíbené pohádkové komedii S čerty nejsou žerty (1984, režie Hynek Bočan). Na hradě se také natáčela romantická pohádka Anička s lískovými oříšky (1993) s Lindou Rybovou.

V roce 2014 filmaři hrad využili při natáčení pohádky Princezna a písař v režii Karla Janáka.

Nedaleko Sloupu a Nového Boru se nacházejí Havraní skály (Radvanec), kde se natáčela scéna filmu Ženy v pokušení (2010, Jiří Vejdělek). Na skálu vylezli Lenka Vlasáková a Jiří Macháček. Nedaleko odsud se u obce Mařenice nachází Vilmina chalupa (Elišky Balzerové), Mařenice čp. 271.

PANSKÁ SKÁLA U KAMENICKÉHO ŠENOVA

Půvabný skalní útvar připomínající varhany si zahrál v nejznámější české pohádce Pyšná princezna (1952, režie Bořivoj Zeman). U této skály se před zbrojnoši skrýval král Miroslav (Vl. Ráž) s princeznou Krasomilou (Alena Vránová).

ÚŠTĚK

V Úštěku na náměstí najdeme dům, kde bydlí Loukova maminka (Stella Zázvorková) v oscarovém snímku Kolja (1996). Dům se nachází po pravé straně a má čp. 57. Tady Louka spravoval okap. V Úštěku se točily také filmy Zámek v Čechách, Páni kluci a Rebelové.

Zajímavost: Kolja je třetím českým držitelem Oscara za nejlepší cizojazyčný film – v r. 1966 Obchod na korze a v r. 1968 Ostře sledované vlaky. Kolju režíroval Jan Svěrák, scénář napsal Zdeněk Svěrák. Kolju zahrál Andrej Chalimon.

V Úštěku se mimo jiné natáčel také úspěšný seriál, historické rodinné drama, První republika (2014, režie Biser Arichtev).

LITOMĚŘICE

Litoměřice se staly hlavním místem, kde se v r. 1975 natáčel rodinný film Páni kluci, režie Věra Šimková-Plívová. Film je volně inspirován příhodami trojice kamarádů z románu Marka Twaina Dobrodružství Toma Sawyera.

V tomto městě se natáčela také vydařená scifi-komedie s Jiřím Mádlem a Evou Josefíkovou Probudím se včera (2012, rež. Jiří Šmídmajer).

Dalším snímkem je např. rodinná komedie Život je ples (2012) s Lenkou Vlasákovou nebo historické drama z roku 1987 Mág (režie František Vláčil) o Karlu H. Máchovi.

MALÉ BŘEZNO U ÚSTÍ N.L.

V Malém Březně se stejně jako v sousední Leštině natáčely některé scény z muzikálu Filipa Renče Rebelové (2001).

VELKÉ BŘEZNO U ÚSTÍ N.L.

Na zdejším zámku se točily některé scény z pohádkového filmu Zdeňka Trošky Andělská tvář (2001), v hlavní roli s Michaelou Kuklovou, Filipem Blažkem a Jiřím Pomejem.

Zajímavost: Ve starém zámku ve Velkém Březně se narodila Žofie Chotková, manželka rakouského následníka trůnu arcivévody Františka Ferdinanda d´Este, která spolu s ním zahynula v roce 1914 při sarajevském atentátu.

Velké Březno hostilo filmaře také při tvorbě filmů Milenci a vrazi (2005), Tenkrát v ráji (2016) nebo seriálu Já, Mattoni (2016).

Zdroj:
Filmová a televizní cestovní kniha, Praha, 2008. Webové stránky některých zámků a objektů