Turistika

Prodáváme turistické vizitky a deníky, mapy, pohlednice, poštovní známky a další drobné suvenýry. Návštěvníkům je také k dispozici venkovní mapa okolí Holan.

TURISTIKA PRO MILOVNÍKY FILMU

ČESKÁ LÍPA

V roce 1977 zde natočila několik záběrů režisérka Věra Plívová-Šimková do filmu Jak se točí Rozmarýny, v roce 1971 režisér Juraj Herz do filmu Petrolejové lampy.

MÁCHOVO JEZERO

Máchovo jezero si pro několik záběru do filmu Dovolená s Andělem s Jaroslavem Marvanem v hlavní roli vybral v roce 1952 režisér Bořivoj Zeman.

ZŘÍCENINA HRADU JESTŘEBÍ

Ke vstupu do zříceniny hradu Jestřebí přicházejí rekreanti na svém výletu ve filmu Dovolená s Andělem z roku 1952.

ZAHRÁDKY

V obci Zahrádky se nachází zámek, který sloužil také jako školící středisko Univerzity Karlovy pro cizince. V roce 2003 areál vyhořel. Jestli si vzpomínáte, tak v „Básnících“zmiňuje usměvavý černoušek Mireček, že tak dobře česky se naučil právě v Zahrádkách.

PEKELNÉ DOLY – NYNÍ MOTORKÁŘSKÝ KLUB

Mezi Svitavou a Velenicemi se nachází několik málo známých podzemních prostor. Tzv. Lindavské komory – za války nacistická továrna Nautilus, pak sklady zeleniny, nyní motorkářský klub Pekelné doly. Pořádají se zde kulturní akce pro děti i dospělé. Je zde unikátní váha, která váží hříchy. Tyto jeskyně se nejvíce proslavily jako peklo právě v pohádce S čerty nejsou žerty (1985). Právě zde úřadoval mocný Lucifer v podání Karla Heřmánka.

Zajímavost: V Pekelných dolech se natáčejí četné spoty a reklamy. Majitel vzpomíná, jak se zde při natáčení předvolebního spotu ztratila krajta a objevila se až po půl roce. Nikomu není jasné, čím se celou dobu živila. Žádný návštěvník se prý nepohřešoval.

HAMR NA JEZEŘE

Pohled přes hladinu Hamerského rybníka upíral nerudný Jaroslav Marvan ve filmu Dovolená s Andělem (1952). V pozadí silueta nádherných kopců s Děvínem. Mnoho dalších záběrů z tohoto filmu bylo natáčeno také v Jevanech.

ÚSTÍ NAD LABEM

V Ústí n.L. se odehrává děj románu Vladimíra Párala Soukromá vichřice (1967, režie Hynek Bočan) či Mladý muž a bílá velryba. Soukromá vichřice byl filmový debut Daniely Kolářové, která v té době studovala 3. ročník pražské DAMU.

Zajímavost: V městské části Krásné Březno je ústecká zoologická zahrada o rozloze 26 ha, která chová téměř 1200 kusů zvířat, mj. slony indické, lvy konžské, žirafy Rotschildovy, orangutany bornejské… a kde se mimo jiné točil v r. 1989 rodinný film Marie Poledňákové Dva lidi v ZOO.

ZÁMEK LEMBERK

Na zámku Lemberk se točilo mnoho filmů a pořadů. Uvádíme alespoň některé z nich.

V roce 1951 zde režisér Martin Frič točil všem známou filmovou historickou komedii Císařův pekař a Pekařův císař. Pro tento film byl zapůjčen lemberský mobiliář.

V roce 1996 zde vznikl televizní soutěžní pořad O poklad Anežky České, který uváděl Marek Eben s Klárou Doležalovou. Účinkovali mezi jinými Iva Hüttnerová, Carmen Mayerová, Martin Preiss, Jan Šťastný nebo Yveta Blanarovičová.

Filmové historické drama Francie s názvem Adolphe zde vzniklo v roce 2002. Zahráli si v něm také čeští herci Marek Vašut a Otakar Brousek.

V roce 2003 se na Lemberku točila filmová pohádka Čert ví proč (režie Roman Vávra) v hlavních rolích s Jiřím Lábusem, Táňou Pauhofovou, Borisem Hybnerem, Janem Budařem, Pavlem Liškou a dalšími.

Další dokumentární pořady, které se váží k zámku Lemberk, jsou Poutní místa (2005) s Josefem Somrem a Ladislavem Lakomým, Toulavá kamera (2010) či Cyklotoulky z roku 2011 s Michalem Jančaříkem.

V roce 2007 se zde točil ruský historický válečný film Srdce nepřítele (2009) s režisérem Alexandrem Vysokovskim.

HRADČANY U DOKS – LETIŠTĚ

Za obcí Hradčany uhýbá nenápadná cesta ze silnice doprava. Cesta nás dovede na rozlehlé prostranství bývalého vojenského letiště, ze kterého až do r. 1989 vzlétaly sovětské stíhačky. Když mineme areál dřevařských závodů, objeví se po chvíli veliký hangár. Právě zde je letecká základna českých letců ve filmu Tmavomodrý svět (2001) Jana Svěráka. Dokladem natáčení jsou i zbytky anglických nápisů na zdech objektů. Na kraji letiště stojí za to vylézt na jeden z úlů a pokochat se krásným výhledem na vrch Ralsko, který se také objevuje v záběrech filmu.

Zajímavosti z natáčení: film stál na české poměry neuvěřitelných 230 miliónů korun – Ondřej Vetchý dostal v průběhu natáčení přidáno 30%, protože musel plavat v moři, kde byli žraloci.

SKALNÍ HRAD SLOUP

Nacházejí se zde schody vedoucí do nitra skály. Právě tudy scházel Petr Máchal (Vladimír Dlouhý) se svým čertovským kamarádem Jankem (Ondřej Vetchý) do pekla v oblíbené pohádkové komedii S čerty nejsou žerty (1985, režie Hynek Bočan). Na hradě se také natáčela romantická pohádka Anička s lískovými oříšky (1993) s Lindou Rybovou.

PANSKÁ SKÁLA U KAMENICKÉHO ŠENOVA

Půvabný skalní útvar připomínající varhany si zahrál v nejznámější české pohádce Pyšná princezna (1952, režie Bořivoj Zeman). U této skály se před zbrojnoši skrýval král Miroslav (Vl. Ráž) s princeznou Krasomilou (Alena Vránová).

ÚŠTĚK

V Úštěku na náměstí najdeme dům, kde bydlí Loukova maminka (Stella Zázvorková) v oscarovém snímku Kolja (1996). Dům se nachází po pravé straně a má čp. 57. Tady Louka spravoval okap. V Úštěku se točily také filmy Zámek v Čechách, Páni kluci a Rebelové.

Zajímavost: Kolja je třetím českým držitelem Oscara za nejlepší cizojazyčný film – v r. 1966 Obchod na korze a v r. 1968 Ostře sledované vlaky. Kolju režíroval Jan Svěrák, scénář napsal Zdeněk Svěrák. Kolju zahrál Andrej Chalimon.

LITOMĚŘICE

Litoměřice se staly hlavním místem, kde se v r. 1975 natáčel rodinný film Páni kluci, režie Věra Šimková-Plívová. Film je volně inspirován příhodami trojice kamarádů z románu Marka Twaina Dobrodružství Toma Sawyera.

MALÉ BŘEZNO U ÚSTÍ N.L.

V Malém Březně se stejně jako v sousední Leštině natáčely některé scény z muzikálu Filipa Renče Rebelové (2001).

ZUBRNICE U ÚSTÍ N.L.

Zubrnice jsou vesnickou památkovou rezervací, od r. 1987 skanzenem lidové architektury. Na zubrnickém nádražíčku vznikla v r. 2001 podstatná část retrofilmu Rebelové, režie Filip Renč, scénář Filip Renč a Zdeněk Zelenka.

VELKÉ BŘEZNO U ÚSTÍ N.L.

Na zdejším zámku se točily některé scény z pohádkového filmu Zdeňka Trošky Andělská Tvář (2002).

Zajímavost: Ve starém zámku ve Velkém Březnu se narodila Žofie Chotková, manželka rakouského následníka trůnu arcivévody Františka Ferdinanda d´Este, která spolu s ním zahynula v roce 1914 při sarajevském atentátu.

Zdroj:
Filmová a televizní cestovní kniha, Praha, 2008
Webové stránky některých zámků a objektů

 

Kemp Jachta Holany v Holanech hodnocení